Skandia Super Camp 2011
Gotlands Golfförbund sände tre juniorer till årets Skandia Super Camp på Ljungbyhed. De tre var Erik Hanell(Slite GK), Simon Vernersson(Gotska GK) samt Johan Larsson(Gumbalde GK). Från hela landet så kom 112 stycken vilket gjorde det till en riktigt stor tillställning med ett 30-40 tal olika ledare och tränare.
Med glädje, fokus och en härlig attityd har spelarna kämpat under 4 dagar nere i Ljungbyhed, de har verkligen fått känna på vad det innebär att täna hårt och intensivt. Den kompetenta lärarstaben var bl.a. ifrån de två riksgymnasierna och från svenska landslaget.
Det var också mycket golfspel och träning på banan(Lungbyheds GK). På området, gamla flygflottiljen ligger också greenkeepergymnasiet som sköter om mycket av anläggningen som var fantastisk med enorma övningsområden som för denna vecka var avlysta enbart till ungdomarna i Super Campen.
Spelarna kämpade bland annat med att rita sin egen banguide, hitta sina landningsområden och därefter testa om den tänkta spelplanen fungerade. Att hitta förståelse för sitt spel och sina styrkor och svagheter är en viktig del i golfspelet, att sedan förvalta dem ute på banan är a och o för en bra score.
Mellan allt tränande har vi fått lyssna på informartion om golfgymnasierna. Vad är skillnaden mellan NIU (Nationell Idrotts Utbildning) och RIG (Riks Idrottsgymnasiet)? Hur mycket träning är det?, Hur ofta tränar man med tränare?, Hur många tränare finns det? Hur fungerar boendet? Det är många frågor att ta ställning till och viktigt att fundera igenom sitt val noga. Mer om golfgymnasierna finns på Svenska Golfförbundets hemsida.